Svepomocná skupina 14.7.2016 od 16. hodin

Tématem setkání bude Duševní hygiena a relaxační techniky, které mohou být nápomocny v dnešní uspěchané době každému z nás. Proto jsou vítáni všichni, kteří by měli zájem o tuto oblast.

Místo setkání: klubovna o.s. Heda na Okružní ulici č. 20. Bruntál  (Dům s pečovatelskou službou)

Bližší informace Vám rádi sdělíme na tel. 606 711 194 nebo na fosanima@seznam.cz

 

Akce je finančně podpořena městem Bruntál

Další setkání svépomocné skupiny proběhne 25.února od 16.00 hod.

Svépomocná skupina je určena všem, kteří pečují o své blízké  a hledají nové informace související s péči o nemocného a  podporu v těžké životní situaci, ve  které se nacházejí.

Místo setkání: klubovna o.s. Heda na Okružní ulici č. 20. Bruntál  (Dům s pečovatelskou službou)

Bližší informace Vám rádi sdělíme na tel. 606 711 194 nebo na fosanima@seznam.cz

 

 

 

 

 

Svépomocná skupina aneb Důstojná péče o osoby trpící demencí

Péče o člověka, který trpí nějakou formou demence, stojí hodně úsilí. Pro příbuzné, kteří se o seniory starají v rodinném prostředí, to znamená připravit se na složitou životní situaci, napětí a stres. V Bruntále jim teď pomáhá svépomocná skupina společnosti Fosanima.

Stáří bývá často kruté, zbaví nás fyzických i duševních sil. Nechat si blízkého seniora s duševním nemocí doma, vyhnout se ústavní péči, znamená obrnit se trpělivostí. S přibývajícím věkem se často stává, že si senioři nepamatují, co dělali včera nebo zapomínají na dennodenní úkony, například užít prášky. I zapomnětlivost, že už danou věc říkali, je častým jevem stáří. Nemoc zvaná demence způsobuje ubývání poznávacích, emocionálních a sociálních schopností a vede k poruchám až k zániku všech sociálních a profesních funkcí. "Demence je těžké onemocnění mozku, které má nejčastěji původ v degenerativních změnách mozkové tkáně (Alzheimerova choroba) či v jejím nedostatečném prokrvování. Blízcí osob s demencí, a zejména pak jejich rodinní pečovatelé poskytující v domácím prostředí nemocným péči, bývají vystaveni vysokým nárokům při zvládání této náročné životní situace," vysvětluje Renata Rychlíková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Fosanima z Bruntálu. Právě tato organizace se snaží všem obětavým rodinám, které přijaly nelehký úkol, poskytnout psychickou podporu. "K založení svépomocné podpůrné skupiny mě vedla mnohá osobní setkání s pečovateli v rodinách. A sama nyní vidím ještě z osobní zkušenosti, jak je péče náročná a vyžaduje velkou dávku psychické odolnosti, empatie, trpělivosti a pevných nervů," sdělila důvody pro založení zajímavé iniciativy Rychlíková. Napadlo ji, že by bylo prospěšné, aby si pečující vyměňovali zkušenosti, odreagovali se a na setkání si třeba zvali odborníky, kteří by jim mohli v mnohém poradit a usnadnit tuto nelehkou cestu. Třeba psychology, neurology a další V chápající atmosféře mají díky ní pečovatelé jedinečnou možnost pociťovat podporu lidí s velmi podobnými zkušenostmi. Pobyt ve svépomocné skupině může účastníkům pomoci zvládnout jejich nelehkou situaci, stres a mnohdy i osamocení v těžké situaci. Návštěvníci skupiny tak mnohdy získávají nové blízké osoby, s nimiž si mohou vytvořit pouta přátelství, podpory a nezištné pomoci.